Vaikų ūgio lentelė

  1. Kas tai yra?

Vaiko ūgis, atsižvelgiant į amžių ir lytį, vertinamas pagal procentilines kreives. Žemas ūgis nustatomas, kai būna mažesnis negu trečia ūgio procentilė. Tai atspindi, kad vaikas yra mažesnis už 97% to paties amžiaus ir lyties vaikų.

  1. Nuo ko tai priklauso?

Vaiko augimas yra apspręstas įvairių paveldimų veiksnių, tačiau svarbūs yra ir išoriniai veiksniai, pvz:, mityba, socialinės ir ekonominės sąlygos, psichinė ir emocinė aplinka, gamtiniai veiksniai, aplinkos užterštumas, kurie taip pat veikia augimo procesą. Be viso to, kad vaikas būtų tikrai sveikas ir gerai augtų, turi normaliai funkcionuoti jo endokrininė sistema. Ši sistema sudaryta iš nedidelių liaukų, kurios išskiria aktyvias medžiagas – hormonus, ir taip reguliuoja medžiagų apykaitą bei kitas organizmo funkcijas. Sutrikus endokrininei sistemai, kyla įvairių sveikatos problemų, iš kurių viena yra žemas ūgis.

  1. Ką daro hormonai?

Žmogaus augimas tiesiogiai priklauso nuo subalansuotos endokrininių liaukų veiklos. Viena svarbiausių endokrininių liaukų – hipofizė, išskirianti augimo hormoną. Šio hormono trūkumas – viena iš sulėtėjusio augimo priežasčių. Gimdymo trauma ar nervų sistemos infekcija gali sąlygoti augimo hormono trūkumą, tačiau jo gali sumažėti ir dėl kitų priežasčių.

  1. Kokios dar priežastys?

Vaiko augimas gali sutrikti dėl lėtinių ligų, ypač inkstų, virškinimo, kvėpavimo, įgimtų širdies ydų, lėtinių infekcijų, genetinių ligų. Visais atvejais tikrąją augimo atsilikimo priežastį padės nustatyti gydytojas vaikų endokrinologas, todėl pastebėjus augimo atsilikimą, patariama kreiptis į jį su šeimos gydytojo siuntimu.

  1. Kaip gydoma?

Jei vaiko augimas sutriko dėl augimo hormono trūkumo, šio hormono skyrimas padės atstatyti normalų vaiko augimą. Gydymas augimo hormonu paprastai tęsiamas tol, kol sukaulėja augimo zonos ir vaikas pasiekia normalų suaugusiojo ūgį.

  1. Kas tai yra augimo hormonas?

Žmogaus augimo hormonas natūraliai yra gaminamas žmogaus posmegeninėje liaukoje (hipofizėje). Jis skatina augimą, dalyvauja baltymų, riebalų, angliavandenių, elektrolitų apykaitoje.

Biosintetinis žmogaus augimo hormonas gaminamas genų inžinerijos būdu, ir jam būdingos visos natūralaus žmogaus augimo hormono (somatotropino) farmakologinės savybės.

Augimo hormonu gydomas vaikų žemaūgiškumas, atsiradęs dėl šio hormono trūkumo, mergaičių, sergančių Turner‘io sindromu, augimo sutrikimas, o taip pat vaikų su lėtiniu inkstų nepakankamumu ir gimusių mažų pagal gestacijos amžių žemaūgiškumas.

  1. Kokio amžiaus vaikai gali būti gydomi augimo hormonu?

Nustačius augimo hormono trūkumą, gydymas turi būti pradedamas nedelsiant. Neretai į gydytojus kreipiasi žemo ūgio, jau nustoję augti jaunuoliai, kurių kaulėjimo zonos būna beveik užsidariusios, ir efektyviai jiems padėti jau nebegalima.

  1. Kiek kainuoja gydymas augimo hormonu?

Gydymas yra brangus, tačiau Lietuvoje augimo hormonas yra įtrauktas į kompensuojamų vaistų sąrašą, ir vaikams, sergantiems augimo hormono trūkumu ir Turner‘io sindromu, iki 18 metų jis visiškai kompensuojamas, ir pacientui yra nemokamas.

  1. Kas dar svarbu?

Aplinka. Kai šeimoje vyrauja draugiška ir šilta aplinka, vaikas jaučiasi reikalingas ir mylimas, tuomet jis ir sveikas, ir linksmas, ir gerai auga. Psichinė sveikata yra svarbus veiksnys, įtakojantis fizinę sveikatą.

Maistas. Svarbu augančiam vaikui valgyti kokybišką, šviežią ir įvairų maistą. Maisto racione turi būti pakankamai angliavandenių, baltymų, vitaminų, mineralinių medžiagų, ypač kalcio ir fosforo. Reikėtų nepamiršti daržovių, šviežių ir džiovintų vaisių, riešutų, žuvies. Taip pat stengtis vartoti mažiau saldumynų. Valgymas yra svarbi socialinio bendravimo dalis, todėl vaikui malonu valgyti kartu su visa šeima.

Fizinis aktyvumas. Jaunam žmogui svarbu kuo daugiau aktyviai judėti – tik fizinis krūvis tūri būti normalus. Augimą skatina krepšinis, tinklinis, šuoliai į aukštį, plaukimas, kabojimas ant skersinio ir kai kurios kitos sporto šakos. Svarbu, kad sportas nebūtų per daug intensyvus, skatinantis ankstyvą raumenų vystymą, todėl patartina vengti sunkiosios atletikos ar sportinės gimnastikos.

Miegas. Neveltui sakoma – vaikas auga, kai miega. Svarbu eiti miegoti anksčiau (21-22 val.), nes nuo miego pradžios praėjus 1-2,5 val. prasideda gilaus miego fazė, kai organizmas gamina daugiausiai augimo hormono.

  1. Kokie vaikai yra maži?

              Vaikų ūgio apatinės normos riba pagal amžių

Amžius

(metais)

Mergaičių ūgis

(cm)

Berniukų ūgis

(cm)

2 78 79
3 88 89
4 95 96
5 101 102
6 106 108
7 112 114
8 117 119
9 123 124
10 128 129
11 134 135
12 139 140
13 144 146
14 149 150
15 152 156
16 154 160
17 156 166
18 156 170

Kur kreiptis?

Gydytojo vaikų endokrinologo konsultacija reikalinga, jei vaiko ūgis mažesnis nei nurodyta lentelėje. Gydytojas atliks reikiamus tyrimus, padedančius išsiaiškinti sulėtėjusio augimo priežastį.

Parašykite komentarą